Kto sú pre mňa priatelia ?

Autor: Ľubo Štefko | 25.6.2012 o 21:10 | (upravené 25.6.2012 o 21:56) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  225x

Jednoduchá otázka, o ktorej by sa dalo polemizovať a hovoriť aj celé hodiny, ja som sa však potreboval nahlas zamyslieť nad tým, kto sú pre mňa vlastne priatelia.

Kto sú vlastne priatelia ? Čo si predstavujem pod pojmom priateľ ? Priateľ je pre mňa ten, kto ma nepošle kade ľahšie ak potrebujem pomôcť, je to pre mňa človek, ktorý rešpektuje moje výkyvy nálad, moje niekedy infantilné správanie. Priateľ je pre mňa ten, kto mi podáva barle, keď mi ostatní lámu nohy a ten, ktorý mi na otázku "Máš čas?" nikdy neodpovie "Nie". Čas plynie rýchlo, niekedy snáď rýchlejšie ako voda, mení sa počasie, menia sa priority a bohužiaľ alebo bohuvďaka aj priatelia. Dvakrát meraj, raz rež - takto znie jedno zo slovenských porekadiel, ktorým sa snažím riadiť, ak ide o nového človeka. Táto doba je zvláštna a preto veriť niekomu novému nie je jednoduché, každý má však právo stať sa mojim priateľom.

Život nie je jednoduchá cesta, no každý si ju urobí takou, akou chce. Môže byť deravá plná problémov, rovná - bezproblemová, kľukatá alebo nemusí byť žiadna. Taký človek, ktorý však nemá svoju cestu a cieľ, nemá ani priateľov ani nežije. Priatelia by mali vždy stáť pri sebe, veď život nie je ružový a ľahký, preto si treba pomáhať vždy a všade, za každých okolností.  Priateľstvo je viac, ako peniaze, ako zlato každý človek proste potrebuje kamarátov, bez toho to nejde. Ruku na srdce... Cením si ľudí, ktorí za mnou stoja vždy, keď to ide, možno aj vďaka vám mám skoro stále úsmev na tvári a hlavu hore.

Keď som ešte chodieval do škôlky, jednou zo súťaží na akciách bolo aj preťahovanie lanom, vždy som to bral ako výzvu ako poraziť tých druhých, no nikdy som sa nezamyslel nad tým, prečo to vlastne robíme. Až teraz mi došlo, že to nebolo len tak. Tvoji priatelia s tebou ťahajú to lano, keď ty nevládzeš môžes si na chvíľu oddýchnuť, potom potiahneš zas ty ich. Takto to funguje aj v normálnom živote. Život je ako lano, na ktorého dvoch koncoch stoja ľudia, ktorí sa ťa snažia poraziť a zhodiť naopak, na druhej strane stoja ľudia, ktorí ti pomáhajú keď ty nevládzeš.

Vždy, keď som už naozaj nevládal ste stáli pri mne, ako oporný múr v čase povodní, vždy ste zabránili pretiecť zlej vode na moje územie a zato vám naozaj ďakujem, priatelia moji.

Na záver by som ešte rád pridal krátky príbeh, možno ani nie tak týkajúci sa priateľstva, ale podpory od ľudí, od ktorých by sme to vôbec nečakali, tu je:

Autor a lektor Leo Buscgalia raz hovoril o súťaži, kde mal robiť porotcu. Cieľom súťaže bolo nájsť najstarostlivejšie dieťa. Víťazom sa stal len 4 ročný chlapec. Jeho susedovi nedávno zomrela žena. Keď chlapček videl muža plakať, prikradol sa na jeho dvor, sadol si na jeho kolena a len tak tam ostal sedieť. Keď sa ho mama opýtala, čo mu povedal, chlapec povedal: "Nič len som mu pomohol plakať."

 

Buďme aj my malými chlapcami, ktorí pomôžu plakať tým, ktorí to naozaj potrebujú. Vaši priatelia sú vašou druhou rodinou, tak si ich vážte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?