Slovný návrat do minulosti

Autor: Ľubo Štefko | 5.12.2013 o 19:16 | (upravené 5.12.2013 o 19:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  270x

Smartfóny, 3D okuliare, autíčka na ovládanie poháňané benzínom či internet ? Hudba z mp4,mp3 prehrávačov ? To sú veci, ktorých názvy s vami nič neurobia... Sú to predmety súčasnosti, ničím neobyčajné... A čo taký walkman, platne či kazety, céčka, mončičák, pogy,...stále nič ? Pri týchto slovách sa mne osobne vynorí mnoho spomienok. Verím, že aj vám, tak si poďme zaspomínať...

1. Žiadne smartfóny,... Výdobytok dnešnej doby, ktorý nám v mnohých veciach pomáha, ale aj oberá o skutočné zážitky, rozhovory... Hneď po príchode do reštaurácie ľudia vyberajú svoje telefóny, fotia svoje obľúbené jedlo a rýchlo uploadujú na facebook, instagram (samozrejme, nezabudnite na hashtagy). Týmto som sa nikoho nechcel dotknúť, ale mnohí z vás si určite spomínajú, že do reštaurácii chcelo chodiť máloktoré dieťa. „Mamííí sprav mi chlieb so salámou, idem vonku." Chlieb do ruky, futbalka do druhej a daváj ho za bytovku. „Dobrý deň, je Peťo doma? Zavoláte ho?" Nebolo potrebné žiadne volanie či smska, každý hneď vedel, že som prišiel buď po domáce úlohy(domky), alebo jednoducho ideme vonku. Šuštiakove súpravičky, šiltovky s plameňmi na šilte, alebo logá rôznych hokejových, futbalových či basketbalových tímov. (dodnes spomínam na moju toronto raptors)

Kopacky

2. Žiadne online hry... Naša „online" sieť bola vytvorená vonku, pred, alebo za bytovkou. Naše obľúbené hry boli napríklad „prestrelky s pukátkami" (pukátko=rúra napr. z toaletného papiera, na tom prilepený balón, do vnútra sa dala jarabina a potom sme to jednoducho po sebe strieľali), skrývačky, pogy, či céčka. „Hééééj pozeraj, aké mám parádne vyrážatko a pogy s Power Rangerom, ideme zahrať?" a už to išlo... Fúúúú skoro som zabudol, čo taký futbal s „gumeňáčkou" vo vtedajších žltočiernych platených NIKE MERCURIALOCH ? Alebo hokej... Bránky tvorili dva kamene a vždy bolo ťažké určiť a dohodnúť sa či to bola, alebo nebola „výška" (loptička, ktorá by neskončila v bránke), tak sme jednoducho vybrali najlepšieho hráča na nájazd. Koberce s motívom dopravného ihriska, na ktorom sme sa samozrejme pohybovali v nových teplákoch a snažili vydrieť kolená. Dôvod ? Všetci chceli mať krutoprísne nášivky.

Cecka

3. Cédečka, mp3 a mp4 prehrávače ? Čosííí... Gramofón, walkmany a neskôr aj tzv. Hi-Fi veže, kde ste mohli dať jednu, poprípade aj dve kazety. Ale samozrejme, všetko malo svoje nevýhody. Ináč to nebolo ani v prípade kazety, ktorá sa občas vytočila a na rad musela prísť ceruzka. Tí, ktorí to takto robili, určite vedia o čom hovorím - stopu bolo potrebné navinúť naspäť. LCD televízor ? Boli bohatšie rodinky, ktoré si dovolili aj farebné televízory väčšinou to bola značka Tesla, ale tí, ktorí toľko peňazí nemali, zainvestovali do MERKURU 2. Aj napriek tomu však všetky deti mali radšej premietačku „Diax", ktorá na stene dokázala vytvoriť pre nás vtedy niečo neuveriteľné. Ale vtedy to aj tak bolo zbytočné, kým vonku nebola tma, doma nás len ťažko našli. Tí, ktorí mali privilégia, mohli hrať skrývačky, ale len dovtedy, kým nezhasnú lampy.

Kazety

4.Odpružené bicykle ? To prišlo dosť neskoro, aj tak tie pružiny h*v*n* pružili a dovoliť si taký bicykel nemohol dovoliť hocikto. Sivá bmxka s čiernou penou na „štange", alebo Velamosy, to boli bicykle. Samozrejme, tí starší určite nostalgicky spomínajú na favority, ale tak skoro som sa ja nenarodil. Nesmiem zabudnúť na dnešné odrážadlá, ktoré skôr pripomínajú bicykel bez pedálov. My sme mali väčšinou plastové, dvoj až trojfarebné motorky alebo najlepšie tatrovky. Sadol si na korbu a spustil sa dolu kopcom, zabrzdil ťa buď najbližší obrubník, zodrel si podrážku alebo si jednoducho spadol a rozbil kolená. Ale kto to vtedy riešil ?

bmxka

5.Peniaze... S 20SKK si sa cítil, ako keby si vlastnil celý svet. Dvojitá zmrzka, malinovka(ktorá prekvapivo bola len malinová, alebo pomarančová) a ešte ti vyšli aj dve pedro žuvačky... Dnes? Ak by si dostal 0,70€ kúpil by si možno tak dvojitú zmrzku, aj to preháňam, veď tá stojí 0,80€.

Pokemon

Je toho určite viac na čo by sa dalo spomínať, hodinky s vodotryskom, autodráhy, seva či lego, guma, škôlka(myslím tú, čo sme kreslili na zem), neskôr prišla aj sega, alebo kolobežky, pamätníky, stopzem na preliezkách, alebo vymieňanie pokémonov,... Je to smutné, ale toto všetko je už dávno za nami. Prišla nová doba, ktorá všetkým deťom ukradla to detstvo, na ktoré my tak radi spomíname. Všetko prebieha prostredníctvom počítačov, smartfónov a internetu. Nie je to škoda ? :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?